4 DAGES LUKSUS-TUR FOR KROP OG SJÆL I BETAGENDE MARRAKESH

Psst...

 

Læs mere om personlig træner og vejleder,

Charlotte Ferløv her

 

Læs mere om yoga-instruktør,

Perumal Koshy her

 

 

Program for de 4 dage


Onsdag d. 14/11  (onsdag d. 6/3 2013)     

Fly: afrejse Kastrup kl. 06.30.

Ankomst Marrakesh kl. 09.50.

Transfer til Jnane Tamsna

Check-in i værelser hvis tilgængelige (ellers står ét værelse til rådighed til at skifte tøj)

Afslapning ved pool

Tidlig let frokost

Afslapning ved pool

Løb og styrketræning med Charlotte 

Yoga

Herb tea 

Velkomst middag

 

Torsdag d. 15/11  (torsdag 7/3 2013)          

Løb med Charlotte

Morgenmad

Guidet (engelsktalende) tur til Medina og Bahia Palace + shopping

Frokost på café (ikke inkluderet)

Løb og styrketræning med Charlotte

Tennis / massage  (ikke inkluderet)

Yoga

Middag

 

Fredag d. 16/11 (fredag 8/3 2013)                

Løb med Charlotte

Morgenmad

Tennis / massage/ Mountain Biking (2 timer) (ikke inkluderet)

Traditional Hamman: Sauna & skrub (ikke inkludere)

Yoga

Farvel-middag

 

Lørdag d. 17/3 (lørdag 9/3 2013)                    

Løb inden morgenmad

Morgenmad

Check-out

Afslapning ved pool / shopping / tennis / massage/ yoga (ikke inkluderet)

Frokost på egen hånd

Transfer fra hotel ca. kl. 16.45

Fly: afrejse Marrakesh kl. 19.15. Hjemkomst København kl. 00.40

 

 

Prisen bliver kr. 8.500 pr. person i delt værelse, men nu inkluderer prisen meget mere (f.eks. fly, Hammam, 1 frokost og middag alle dage + mere samt alt er inkluderet for dig)
Enkeltværelsestillæg kr. 1.650
Inkluderet: Fly København – Marrakesh r/t, skatter, seating på fly, 2 gratis kuffertter pr. person, transfer fra lufthavn – Jnane Tamsna r/t, ophold i delt stort værelse eller suite på Jnane Tamsna i 3 nætter, morgenmad, drikkevarer uden alkohol på hotel, 1 frokost, 3 middage, løb og styrketræning med Charlotte Ferløv, guidet tur til Medinaen (5 timer), deltagelse i yoga-hold, Hammam (sauna og skrub)
Tennis (lektioner), massage og ønske om at deltage på yoga hold oplyses ved tilmelding til 80days.
Pris kr. 8.500 pr. person i delt værelse ved tilmelding INDEN d. 1/6 2012
Enkeltværelsestillæg kr. 2.000

 

I marts 2012 afviklede 80days vores første velvære rejse til Marrakesh. Den blev en stor succes med masser af skønne kvinder (og en enkelt mand på dispensation). Solen strålede ned på 24 mennesker i 4 dage i Marrakesh. Der blev trænet og afprøvet nye træningsformer, slappet af, der var rift om massagepigerne, der blev spist og drukket drinks og snakket og grinet. Vi var forskellige med forskellige forventninger til træningen. Nogen kom med en veninde, andre med kollegaer og andre igen alene. Nogen trænede 3,5 time om dagen andre intet. Det vigtigste var, at alle gjorde lige det de havde lyst til for at få deres helt eget fristed til at slappe af i 4 dage. Og det virkede. Vi gentager nu turen med et par små ændringer i november 2012 og marts 2013. (nederst på denne side kan du læse hvad de seneste deltagere skrev om turen efter hjemkomst)

 

 

Suser din hverdag af sted og halser du lidt for ofte bagefter med alle dagens mange gøremål i forsøget på at få det hele til at gå op i en herlig helhed ?

Vi har travlt i det moderne liv anno 2012, og det gælder alle stadier i livet – før vi får børn, med små børn om benene, når vi har teenagebørn, når børnene flyver fra reden, og selv når vi lægger arbejdslivet bag os, er livet tit og ofte fyldt rigeligt op af projekter, som vi har lyst til og gerne vil have tid til samt ting vi gerne vil gøre for os selv og andre. Dejligt, men nogle gange går det stærkere, end hvad godt er – og vi trænger til at finde et sted, hvor der er helle, hvor vi kan stoppe op, trække vejret dybt og mærke efter, hvad der er vigtigst, og om vi prioriterer og fylder livet med dét, som betyder mest for os. Den mest direkte tilgang til disse erkendelser går gennem kroppen - når vi bruger vores krop og allerbedst, når vi befinder os i rolige smukke omgivelser og natur.

 

Nu tilbyder personlig træner og vejleder i sundhed og velvære, Charlotte Ferløv i samarbejde med 80days 4 dages helle midt i paradisets have under den tidlige varme forårssol i Marrakesh i marts 2012.

Turen er skræddersyet ned i mindste detalje, så vi er helt sikre på, at du på disse 4 dage oplever den ultimative forkælelse i stilfulde, smukke, frodige og rolige omgivelser i en atmosfære af fredfyldthed, afslapning og hjemlig komfort – alt sammen forenet på über-luksuriøs underspillet vis.

 

Fokus er på krop og sjæl, og du vil blive undervist i yoga af én af England og Italiens mest anerkendte yoga-instruktører, Perumal Koshy, komme på guidede morgen og aften løbe-ture. Udforske den betagende marrokanske natur på guidede mountain-bike ture, spille tennis, styrketræne, opleve den fabelagtige marrokanske traditionelle Hamam, få massage, slappe af ved poolen, indtage sunde skønt veltillavede økologiske måltider og selvfølgelig komme på en guidet tur igennem den rosa-støvede Medina og summende souk, hvor du kan lade dig forføre af alle dens endeløse farverige fristelser, og måske gøre en god handel – eller flere !

 

Paradisets have

Ja, ”Jnane Tamsna” er efter vores overbevisning, det tætteste, man kommer på Edens Have. Lige godt 20 minutters kørsel fra den hektiske Medina, møder vi en smuk frodig oase midt i den ellers tørre og lidt golde afrikanske natur.

Jnane er ikke et traditionelt hotel. Her er ingen faste spisetider, ingen servering ved poolen, ingen roomservice og ingen faste menuer. Kort sagt: her er ingen faste rutiner. Alt planlægges i samråd med hotellets gæster. Servering i dagtimerne foregår ved høflig selvbetjening i hotellets ”Honesty Bar”, aftensmaden planlægges i fællesskab og morgenmaden kan indtages når som helst. I skal forestille jer, at et ophold på Jnane er som at bo hos nogle gode venner i nogle sjældent lækre stilfulde omgivelser. Og oplevelsen er unik. Her er en afslappethed og en imødekommenhed, som er en  luksus i sig selv.

Dét der først møder dig er den søde duft fra appelsin og citrontræernes blomster i den store frodige have. I køkkenhaven dyrkes et hav af økologiske grøntsager, urter og krydderier som høstes dagligt til brug i køkkenet, hvor der frembringes den ypperligste marrokanske og sydeuropæiske mad.  Haven passes og dyrkes sirligt af ethnobotanist Gary Martin – gift med Maryanne Loum, og de to udgør det imødekommende par, som sammen har skabt stedet.

Jnane består af 3 store og 2 mindre villaer med i alt 24 værelser. Villaerne er placeret rundt omkring i haven. Haven er fuld af kringelkroge, stier, smukke springvand, og små fredfyldte chill-out-hjørner, der indbyder til ro og reflektion. Der er tre skønne pools, hvoraf den ene er opvarmet. Der er Spa med mulighed for traditionel Hammam, massage og behandlinger, og der er  super dejlige faciliteter til yoga og fitness. 

Jnane er et scenarie hvor stilfuld hippie-chic indretning i varme afdæmpede farver i samspil med respekten for naturen og økologi mødes i et zen-agtig inspirerende miljø.  Fokus er på sundhed og velvære og der er ingen tv eller telefoner på værelserne. Stemningen er laid-back og det imødekommende personale er diskrete, men altid lige i baggrunden.

 

Inkluderet:

Fly direkte København – Marrakesh r/t, skatter, seating på fly, 2 gratis kufferter pr. person, transfer fra lufthavn – Jnane Tamsna r/t, ophold i delt stort værelse eller suite på Jnane Tamsna i 3 nætter, morgenmad, drikkevarer uden alkohol på Jnane Tamsna, 1 frokost, 3 middage, løb og styrketræning med Charlotte Ferløv, 3x yoga ved Perumal, guidet tur til Medinaen.
Ved tilmelding senere end 1/6 kan flyprisen blive forhøjet. Ring og hør nærmere.
Tennis (lektioner), massage og ønske om at deltage på yoga hold oplyses ved tilmelding til 80days.
Hvis der ønskes ekstra yoga kan det aftales på stedet med Perumal. EUR15,- pr. gang. Min. 5 deltagere.
Værelserne på Jnane Tamsna er alle forskellige i størrelse og indretning. 80days påtager sig ansvarret for fordeling af gæster på hvert værelse. Det vil være helt tilfældigt, men nogle kan få mere plads end andre.
Tilmelding sker direkte til Camilla Levin fra 80days på tel: 5353 6116 eller mail: camilla@80days.dk
Der indbetales ved tilmelding et depositum på kr. 4.500 der ikke kan tilbagebetales ved annullering.
                                                
Forlængelse af rejsen:

Rejsen kan forlænges til en meget fordelagtig pris.

 

Forlæng turen på egen hånd eller flyv veninden, din partner eller familien ned til Marrakesh efter velendt Well-Come tur, og benyt dig af en helt unik pris på Jnane Tamsna med store rabatter:
4 ekstra nætter med hjemrejse onsdag d. 21/3 2012
Dobbeltværelse Kr. 8.200 (spar min. 3.500)
Enkeltværelse Kr. 6.300 (spar min. 2.700)
7 ekstra nætter med hjemrejse lørdag d. 24/3 2012
Dobbeltværelse Kr. 14.350 (spar min. 6.125)
Enkeltværelse Kr. 11.025 (spar min. 4.725)
Prisen inkluderer ophold i stort værelse med morgenmad, vasketøj samt drikkevarer uden alkohol på Jnane Tamsna.
Fly for ekstra deltagere er ikke inkluderet. Ring og få pris fra 80days .
Børn er meget velkomne. Ekstra pris pr. barn under 12 år kr. 350,- pr. nat
 Forlængelse af rejsen SKAL laves ved tilmelding til turen, da flybilletterne ikke kan ændres efterfølgende.

Forlæng turen på egen hånd eller flyv veninden, din partner eller familien ned til Marrakesh efter velendt Well-Come tur, og benyt dig af en helt unik pris på Jnane Tamsna med store rabatter:

4 ekstra nætter med hjemrejse onsdag d. 21/11 2012 (13/3 2013) Dobbeltværelse Kr. 8.200 (spar min. 3.500) Enkeltværelse Kr. 6.300 (spar min. 2.700)

 

7 ekstra nætter med hjemrejse lørdag d. 24/11 2012 (16/3 2013) Dobbeltværelse Kr. 14.350 (spar min. 6.125) Enkeltværelse Kr. 11.025 (spar min. 4.725)

 

Prisen inkluderer ophold i stort værelse med morgenmad, vasketøj samt drikkevarer uden alkohol på Jnane Tamsna. Fly for ekstra deltagere er ikke inkluderet. Ring og få pris fra 80days. Børn er meget velkomne på forlængelsen.

Ekstra pris pr. barn under 12 år kr. 350,- pr. nat Forlængelse af rejsen SKAL laves ved tilmelding til turen, da flybilletterne ikke kan ændres efterfølgende.

 

80days

80days skræddersyr rejser til par, mindre grupper og familier. Rejserne er af meget høj kvalitet men altid med en prisbesparelse. Vi kender Marrakesh. Vi har rejst i byen igennem 2 årtier, og udvalgt de bedste steder i byen at bo, spise og shoppe. Disse erfaringer deler vi glædeligt ud af. Læs mere om Katrine & Camilla her.

 

Det skrev de seneste deltagere

..."tak for den dejligste tur i de smukkeste omgivelser"

 

..."IIndgang til himlen? Nej, men indgangen til Jnane Tamsna i Marrakesh En smuk Riad der ligger uden for byen. Skønne rammer for løbetur om morgenen og derefter træning med Charlotte Ferløv på taget bagefter, mens solens kraft tager til. Om aftenen yoga med Indisk engelsk yogi, speciel men dygtig! 4 vidunderlige dage, en blandet gruppe, men alle hyggede og havde det sjovt sammen... Værtsparret skabte sammen med det søde personale en meget personlig atmosfære med service i højsæde! Jeg håber denne tur vil blive gentaget, så også andre får mulighed for at opleve denne skønne blanding af træning og afslapning i perfekte rammer. Tak til Camilla og 80days"

 

...“Jeg vil da benytte lejligheden til at sige tusind tak for en fantastisk tur - både til Camilla og alle de nye mennesker jeg har mødt. På trods af et tæt pakket program og ømme mavemuskler, er jeg kommet tilbage med fornyet energi. Jeg er virkelig positiv overrasket over hvor hurtigt gruppen blev rystet sammen."

 

..."Tusen takk for en kjempefin tur. Det var første gang jeg var i Marrakesh og det var en stor opplevelse. Jnane Tamsna er et vidunderlig sted og jeg syns også det var hyggelig å møte alle damene (og mannen) fra Danmark. Flott å kombinere løping, styrke og yoga med fremmed kultur og historie. Og masse deilig mat. Igjen tusen takk!

 

..."Jeg synes som du ved valget af location var fantastisk - det var et rejsemål jeg havde haft på min radar i syv år - uden at komme i mål før nu! Jeg havde min første fantastiske yoga oplevelse med Perumal. Himmelsk!"

 

 


KONTAKT

mail@80days.dk
(+45) 5353 6116 - Camilla

(+45) 5353 6003 - Katrine

FACTS

Flyvetid: 4,5 time
Bedste periode: april - oktober
Tidsforskel: 1 time